Ako sa správne starať o svoju záhradu

1.      Plejte záhradu krátko po výsadbe. Je to veľmi dôležitý krok. Burina sa rýchlo rozrastá a môže zabrániť správnemu rastu vašich rastlín. Burina okráda vlhkosť a výživné látky z vašich záhradných rastlín a súčasne poskytujú útočisko pre škodcov a choroby.Treba plieť aspoň raz týždenne.

hrábě

2.      Polievajte rastliny pravidelne. V horúcich dňoch bez dažďa je dôležité ich poliať aspoň raz za deň. Keď nie je tak horúco treba pôdu najprv pred poliatím vyskúšať, či je dostatočne suchá. Ak je ešte vlhká odložte polievanie na ďalší deň.

3.      Počas polievania záhrady nechajte lístie a kvety suché. Mokré lístie je náchylnejšie k chorobám, vrátane hubových problémov. Vyhnite sa zalievaniu zhora a namiesto toho voda lejte ku korienkom rastlín, ak je to možné.

4.      Hnojte rastliny podľa potreby, ale vyhnite sa hnojeniu, ak rastliny sú vystavené veľkému suchu alebo iným stresom. Naneste hnojivo na pôdu asi 6 centimetrov od koreňov rastlín, pretože hnojivo v priamom kontakte s listami alebo koreňmi rastlín môže spôsobiť pálenie.

5.      Každý týždeň kontrolujte rastliny na symptómy chorôb alebo problémov s škodcami. Rastliny ošetrujte okamžite vhodným pesticídom, ako je insekticídne mydlo pre vošky alebo fungicídy pre hubové choroby. Zničte silne infikované rastliny, aby ste zabránili šíreniu chorôb.

jahody

6.      Ak ste nasadili rastlinky veľmi blízko pri sebe, nezabudnite ich potom pretrhať. Vaša úroda bude potom bohatšia a plody budú väčšie. Keď sú rastliny veľmi úzko pri sebe nasadené, zabraňuje to ich zdravému rastu a nemajú ani dostatok živín.

Starostlivosť o záhradku môže byť niekedy náročná, ale je to aj dobrá forma relaxu a pomáha obmedzovať stres. Veľa ľudí záhradkárči hlavne kvôli oddýchnutiu od problémov a rýchleho a uponáhľaného spôsobu života. Keď vám plody dozrejú budete mať dobrý pocit, že ste niečo dokázali, že vaša práca nevyšla nazmar.