Prerábanie kúpeľne: Riešenia pre seniorov a ľudí s pohybovým obmedzením

Niekedy sa domácnosti stretávajú s prerábaním kúpeľne, čo je dôležitý krok napríklad v prípade, ak potrebujú tento priestor prispôsobiť starším ľuďom či tým, čo majú obmedzenejšie pohybové schopnosti. Každý člen domácnosti by sa tu mal totiž cítiť ako doma, mal by mať prispôsobené priestory k svojim predstavám a mali by mu poskytovať dostatočný komfort. Hľadí sa pritom aj na bezpečnosť. Niekedy to môžu byť práve detaily, ktorých obmena spraví domácnosť sympatickejšou, komfortnejšou a bezpečnejšou. Konkrétne sa v našom článku zameriame na spomenutú kúpeľňu.

kúpelňa, vaňa

Začnime najskôr otázkou, kde sa táto bude nachádzať. Ak ju chcete prispôsobiť starým rodičom či príslušníkom s pohybovým obmedzením, najlepšie bude, ak sa kúpeľňa bude nachádzať na prízemí. Predsa len pravidelná chôdza po schodoch nie je v tomto prípade najpraktickejšia.

  • Nielen kvôli bezpečnostným rizikám, ale takisto kvôli časovému faktoru. Hoci áno, bezpečnosť je tu prvoradá, no oceníme aj pravidelnú úsporu času a celkovo praktickejšiu prepravu do kúpeľne, ak táto bude pre dané osoby prístupná na prízemí.

Následne treba myslieť aj na väčšie, širšie priestory. Na to, aby tu mali pri pohybe dostatok miesta. Je tu vhodné myslieť aj na rezervy a o to viac v prípade, ak sem napr. osoba bude chodiť s paličkou či vozíkom, viac miesta v okolí umývadla, vane, skriniek a sprchy, nemal by chýbať ani odolný dverový úchyt lmmont.sk.

muž na vozíku, rodina

Svoju úlohu na komforte miestnosti zohrávajú aj rozmery dverí, tie sa môžu líšiť v závislosti od toho, či myslíme na človeka, ktorý tadiaľto bude prechádzať s vozíkom, alebo bez neho. Dvere by mali mať na šírku v prípade rezervy pre vozík aj 900 mm, v opačnom prípade aspoň 800 mm.

Čoho sa v kúpeľni môžeme obávať, to je najmä pošmyknutie a pád, preto je tu vhodné myslieť na protišmykovú podlahu, prípadne aj na umiestnenie nejakého ľahko dosiahnuteľného zvukového zariadenia, aby dotyčná osoba mohla privolať pomoc.