V zdravom tele, zdravý…

Informácia na úvod: nemám rada šport. Dobrovoľne ho vykonávam naozaj len málokedy, prevažne v letných mesiacoch. Napriek tomu som sa rozhodla napísať článok o dôležitosti pohybu a tiež o tom ako sa hýbať, ale zároveň netrpieť veľmi.
Šport a pohyb ako taký je pre náš život naozaj nevyhnutnosťou. Formy a množstvo sa samozrejme líšia, každý preferuje niečo iné. Vedeli ste však, že to nie je prospešné len pre naše telo, ale taktiež aj pre dušu? Pohyb uvoľňuje endorfíny, hormóny šťastia, a taktiež adrenalín, ktorý v konečnom dôsledku vyvoláva príjemné pocity. Takže po šport nám odoberá sily fyzické, ale zároveň dodáva sily psychické. Je to výborná forma rozptýlenia sa, zmeny myšlienok, akéhosi „vypnutia“ od reality. Taktiež je to skvelý spôsob ako vybiť nadbytočnú energiu či zlosť.

běžec

Beh, futbal, tenis, korčule, plávanie, prechádzky či posilňovanie. Každého zaujíma niečo iné a niečo iné je pre neho ideálne. Tým z vás, ktorý sa nehýbu a sú na to lenivý dávam niekoľko tipov ako sa hýbať a nevypľuť popri tom dušu.

1.       volejbal (prípadne iný kolektívny šport, ktorý nevyžaduje príliš veľkú námahu) – Je to naozaj ideálny šport pre každého kto sa nechce ubehať k smrti. Trošku sa aj zapotíte, ale stále je to menej namáhavé ako väčšina športov.
2.       bedminton – s partnerom, dieťaťom, kamarátom, súrodencom, s kýmkoľvek. Taktiež je variabilné miesto kde budete hrať, v lete vonku a v zime v hale či v telocvični. Nenatrápite sa, ale je to tiež forma pohybu.

kolo

3.       tanec – aerobik, zumba či lets dance. Vhodná forma pohybu pre všetky milovníčky tanca. Nemusíte byť veľmi šikovné. Stačí chuť a nadšenie a trochu odhodlania. Je to zábava a zároveň je to pre vás prospešné.
4.       beh – tento šport delí ľudí na dve skupiny. Buď ten šport majú radi alebo ho neznášajú. Je to tiež dobrá alternatíva. Môžete si prispôsobiť tempo, taktiež vzdialenosť či počet prestávok. Pre viacerých je to proste ideálny relax.  
Viem. Je ľahšie písať ako robiť. Stačí však trochu sebazaprenia a chuti. Keď začnete a bude vás to baviť tak to ďalej pôjde samo.