Viete akú tvrdosť vody máte doma?

Kvalita vody sa u nás, samozrejme, patrične a pravidelne sleduje. Voda z vodných zdrojov prebieha procesmi, ktoré ju upravujú a dodávajú do domácností a objektov, podľa toho, v ktorom okrese sa nachádzame. To, aké požiadavky má voda u nás spĺňať, aby mohla byť do vodovodných kohútikov distribuovaná ukladá príslušný zákon. Podľa neho sa spoločnosti z vodárenstva riadia a vodu patrične upravujú, sledujúc presne vytýčené normy. Avšak otázka tvrdosti vody sa v zákone nespomína, preto sa ani globálne nerieši. Musíme si tento fakt preskúmať a riešiť sami, ak nás zaujíma a chceme žiť kvalitnejšie a zdravšie. Je to vôbec možné? Určite, áno!

vodovod v domácnosti

Tvrdosť vody na Slovensku je už dávno zmapovaná. Tá voda, ktorá obsahuje o niečo viacej minerálov, najmä vápnik a horčík, tá je tvrdšia. Prečo je teda zlé, že má toľko minerálov? Všetkého veľa totiž škodí a príliš tvrdá voda môže spôsobovať určité problémy. Viacej sa vytvára vodný kameň a usádza sa v spotrebičoch alebo rúrach. Samozrejme, dá sa to riešiť a vodného kameňa sa pravidelne zbavovať čistiacimi prostriedkami. No napríklad pitie tvrdej vody môže mať aj určité následky na zdravotnom stave, pokiaľ je to dlhodobého charakteru. Preto sa odporúča vodu si upravovať filtrami, či zmäkčovať zmäkčovačmi vody.

púšťanie vody

Ušetrí vám to možno aj nejaké to euro naviac, keďže mäkšia voda bude výhodnejšia. Pokiaľ by ste chceli vedieť, akú tvrdosť má vaša voda, obráťte sa na webové stránky Vodaservis.sk. na mape je prehľadne znázornené, ktorá oblasť má akú tvrdosť vody. Dnes už existujú moderné zariadenia, ktoré takúto tvrdosť vody vedia upraviť a tu vám rovnako pomôžu odborníci z danej spoločnosti. Kvalita vody sa dá meniť a ovplyvniť. Rovnako si môžete urobiť aj rozbor vody, aby ste videli, akú vodu doma konkrétne máte. Venovať sa tejto tématike je určite prínosné a dôležité pre zdravie celej rodiny.