Vyberte si správneho architekta

Máte pomerne slušnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať váš dom alebo jeho interiér či exteriér? A ak plánujete začať so stavbou projektu, tieto predstavy musia byť jednoznačné, v neposlednom rade musia mať aj nejaký odborný, spoľahlivý základ, dokumentáciu a projektový plán. A práve tu sa dostávajú k slovu služby architekta.

Práve tieto služby sú tu od toho, aby zrealizovali zatiaľ iba vysnívané plány tak, aby aj naozaj fungovali, aby neboli len utópiou. Na vedomie sa musia zobrať nielen estetické a vizuálne záležitosti, ale aj faktory ako napríklad spotreba energií a funkčné vlastnosti, či už chcete postaviť dom alebo zrekonštruovať interiér. Vizuálne predstavy teda ešte nič podstatné neznamenajú, musia mať takisto funkčné podklady a teda nejaký ten projektový plán, ktorý vám zhotoví architekt.

notebook, projekt stavby

Nehovoriac o tom, že väčšina ľudí má na stavbu či rekonštrukciu vyhradené finančné prostriedky, ktoré sú do určitej miery obmedzené. A toto je mnohokrát zásadná vec, kvôli ktorej si musíme naše vysnívané plány aj desaťkrát premyslieť a asi stokrát ich upraviť. Zároveň ide o ďalší dôvod, prečo a konkrétne v čom vám môžu pomôcť architekti. Dokážu zostaviť možno oveľa efektívnejší plán, aby minimalizovali straty, resp. šetrili náklady.

Ale nie sú všetci architekti rovnakí, každý z nich má svoj špecifický štýl projektov, ktorý je pre neho niečo ako podpisom. Každý z nich má svoj vlastný recept a nielen to. Pochopiteľne sme ľudia a každý teda môže mať aj iný prístup- niektorý je možno viac arogantný až drzý, iný naopak slušný a záleží mu na vašom názore. A nezabúdajte, že takýto človek bude na vašom projekte pracovať dlhodobo.

architekt, projektant

Teda v stručnosti si uveďme, podľa čoho vyberiete dobrého architekta:

  • Prístupná cena
  • Kladné recenzie
  • Atraktívny a rozmanitý štýl projektov
  • Jednanie a prístup k zákazníkovi