4 kroky k prehľadnejšiemu šatníku

Zaujalo vás to ? Nie ste jediný. Aj napriek „fast fashion“ a „viac je viac“ filozofii, minimalizmus sa pomaly dostáva do popredia..
Ak sa chcete pripojiť k trendu minimalizmu a pretriediť svoj preplnený šatník tak sme tu. Dole nájdete 4 kroky, ktoré vám pomôžu váš šatník zjednodušiť.
Krok 1 : Urobte inventúru

oblečení

Predtým než sa vôbec pustíte do nejakých zásadných zmien, je dobré, aby ste mali aspoň základnú predstavu, čo sa v šatníku nachádza a čo ešte budete musieť doplniť. Spíšte si zoznam toho čo sa vám vo vašom šatníku páči a čo zas nie. Taktiež si napíšte čo vlastne od svojho šatníka očakávate. Takýmto spôsobom si načrtnete akou cestou sa váš šatník má vybrať.

Krok 2 : Zistite aký máte štýl
Šatník minimalistu sa nemusí skladať len z čiernej, sivej a bielej. Medzi minimalizmom a minimalistickou estetikou je obrovský rozdiel. Ak máte radi výrazné farby a vzory, tak ich určite nemáte vyhodiť. Ale najprv je veľmi dôležité, aby ste vedeli, aký vlastne máte štýl. Ak si nie ste istý pozrite sa do šatníka. Akú farba a aká látka tam prevláda ? V akých strihoch sa cítite najlepšie ? Ak stále hovoríte „nemám si čo obliecť“, zamyslite sa nad tým či to je preto lebo sú už vaše šaty vynosené alebo nesedia ?

moda

Krok 3 : Zbavte sa toho
Toto je ten najťažší krok. Počas tohto procesu je dobré roztriediť si oblečenie na tri kôpky : Áno, Nie a Potrebuje opravu. Zbavte sa všetkého čo vám nepasuje, nehodí sa vám alebo sa v nich cítite nepohodlne. Tiež je fajn ak sa zbavíte tých vecí, ktoré nepasujú do vášho štýlu, sú v zlom stave alebo si ich nikdy neoblečiete. Ak si nie ste istý či niečo máte vyhodiť, nechajte si to mesiac, dva a ak si to dovtedy ani raz neoblečiete, tak by to malo pravdepodobne ísť vlastnou cestou. Oblečenie nevyhadzujte ale dajte ho radšej na charitu alebo do útulku.

Krok 4 : Vybudujte si svoje vlastné základy
Vytváranie minimalistického šatníka nie je o nakupovaní a hromadený stále nových a nových vecí. Je to viac o organizovaní a nájdením vlastného štýlu. Základy už vo vašom šatníku máte. Veľa minimalistov má len 20 až 40 kúskov oblečenia, topánok a šperkov. Spravte si zoznam toho čo vám chýba na základe toho čo ste spísali v prvom bode.

skříně

Začnite s prvým „základom“ : štyri páry topánok, dve tašky, dvoje rifle, dve saká, tri šaty, dve tričká, dva kabáty a tri svetre. Teraz tento základ pretvorte, preskladajte a nahraďte čím chcete a ako chcete. Platí tu jediné pravidlo, počet kúskov oblečenia by mal ostať rovnaký.
Predtým než si pôjdete bezhlavo kúpiť všetko čo máte na zozname, premyslite si či to naozaj potrebujete. Investujte do kvalitných, ručne šitých, pohodlných kúskov. Móda sa mení ale kvalita ostáva.