Alexa, náš nákupný asistent

Forma nakupovania bude zrejme o nejakú krátku dobu dosť prehľadnejšia a praktickejšia. Táto zmena sa však dotkne predovšetkým veľkých nákupných centier, v ktorých býva niekedy problém prakticky sa zorientovať. Prídete do veľkej budovy, okolo seba vidíte veľa oddelení a chodieb. Personál pobehuje, má svoju prácu a nevšíma si Vás. Ako teda konkrétne a šikovne nájsť tých pár vecí, ktoré ste prišli kúpiť?
nákupní centrum
Práve nad takýmto problémom rozmýšľal tvorca inovatívnej technológie  Lawrence Chang, keď prišiel s projektom pod názvom Alexa Shop Assist.
Projekt bol predstavený v tomto roku, 2017 a vzbudil záujem. Ak by sa mu darilo, znamelo by to podstatnú pomoc pri nakupovaní a opäť by sme sa dostali ako ľudstvo o niečo vpred. Tieto zmeny by však zrejme najskôr postihli veľké nákupné centrá  v Amerike. V takej Jednote to zrejme nebude treba. No možno časom by sa Alexa praktizovala aj u nás, v nejakých veľkých obchodných domoch, kde mávame problém s orientáciou i my.
Alexa by mala byť vybavená systémom AWS Lambda, ktorá rozpoznáva ľudský hlas. Po rozpoznaní systém vyberie strom možných odpovedí, ktoré by mali dotyčnej osobe pomôcť.
jezdící schody
Funkcia tohto nákupného asistenta vyzerá z technologického hľadiska na prvý pohľad zložitejšie, no v praxi by to malo byť jednoduché ako facka. Pri oddelení bude stáť tento stroj, Alexa a Vy sa jej spýtate na tovar, o ktorý máte záujem. Ten Vás následne naviguje správnym smerom. V pamäti si uchová aj váš špecifický hlas a teda ak prídete napríklad o desať minút neskôr, Alexa vás rozpozná a bude vedieť, čo ste sa jej pýtali na začiatku. Skrátka účel týchto strojov je v tom, aby dokonale nahradili nákupného asistenta a spoľahlivo vám poradili. Zamestnanci si budú môcť robiť svoju prácu, ako napríklad vykladať tovar a vy so svojimi otázkami pôjdete za týmto robotom, ktorý by vám mal spoľahlivo poradiť.