Čo podniknúť aby vaša peňaženka nezívala prázdnotou?

1.    Každá cesta začala prvým krokom.
Prvým, najdôležitejším krokom je dostať šetrenie peňazí do vašej hlavy. Najlepším a osvedčeným spôsobom je obyčajná pokladnička. Prečo? Kúpte si pokladničku, stanovte si pravidelný čas prispievania a prijateľnú sumu. Nemusia to byť veľké čiastky. Účelom je totiž nadobudnúť pocit, že šetríte. Hoďte do pokladničky každý pondelok a piatok päťdesiat centov a uvidíte, vaša myseľ sa začne správať inak ako doteraz. Ešte malý tip: Zaobstarajte si pokladničku ktorá nemá iný otvor ako ten, kde vhadzujete peniaze aby ste predišli pokušeniu predčasnej odmeny. Naplňte ju po okraj!

mince
 
2.       Nebuďte lenivý! 
Prijímať potravu je potreba každého človeka. Pripravte jedlo vlastnými rukami ktoré vydrží viac než jeden deň!  Miesto kupovania drahých polotovarov,  miestnych pobočiek s fastfoodom či objednávania pizze stačí pár kliknutí na internete ktorý je plný chutných, rýchlych, sýtych a lacných receptov. Bude to navyše zdravšie a vaša peňaženka vám rozhodne poďakuje. Hlavne nebuďte lenivý!
 
3.       Uprednostniť kvalitu pred kvantitou je rozumné!
Áno, investovanie je spôsob šetrenia. Možno sa pýtate: „Do čoho teda investovať?“ Rozhliadnite sa okolo seba a odpoveď máte ako na dlani. Investovať peniaze do kvalitných produktov ako sú spotrebiče, elektronika, oblečenie či obuv sa časom ukážu ako dobrá voľba. Predídete tak častej poruchovosti, neúspešným reklamáciám či kúpe ďalších produktov. Nie nadarmo sa hovorí, nie je všetko zlato čo sa blyští.  
 
4.       Nevinný nákup nie je až tak nevinný.
Ani obyčajný nákup potravín nepodceňujte. Aj vďaka nemu môžete zbytočne prísť o celkom slušnú čiastku, ktorá by vás potešila skôr na účte. Sú tri pravidlá ktorými toto riziko znížite na minimum.
a)       Píš čo potrebuješ. Ak chceš skutočne ušetriť, nájdi si pred svojou cestou do obľúbeného obchodíku päť minút čas a napíš si na papier zoznam vecí ktoré potrebuješ. Keď pôjdeš do obchodu, kúp len to čo na papieriku máš. Vhodné je aj napísať zoznam do mobilu keďže okrem peňazí šetríme aj prírodu. J
b)      Osvedčené pravidlo ktoré pochopilo už veľa ľudí. Nikdy nechoďte nakupovať hladní. Snáď toto pravidlo nepotrebuje vysvetlenie.
c)       Aj napriek tomu že idete po svoje potraviny ako kôň s klapkami na očiach pretože kupujete len to čo máte na lístku, nezabúdajte na starý známy regál s potravinami ktoré sú pred dátumom spotreby. Môže sa tam nachádzať niečo užitočné a výhodné.

prasátko
 
Vo všeobecnosti sa odporúča myslieť na šetrenie konštantne. Možno to bude trvať kým do toho prídete, ale časom na tieto návyky nedáte dopustiť. Veď predsa čas sú peniaze a vy viete ako s ním naložiť vo svoj prospech.