Čo poviete na špaldu?

Obilnina, ktorá je s ľudstvom už tisíce rokov. Najstaršie zmienky o tejto plodine je stará viac než 7 tisíc rokov. Pestovala sa v Európe, na územiach súčasného Švajčiarska a Nemecka.

obilnina

Reč je o špalde, ktorá je príbuznou pšenice. Práve pšenici sa dostalo väčšej pozornosti zo strany odborníkov, ktorí ocenili jej lepšiu reakciu na kultiváciu. Pšenica má vyššiu úrodnosť, menej sa láme a hnojením sa jej úroda zvyšuje. Vďaka tomu zostala sesternica pšenice nepovšimnutá a ľudskou rukou nedotknutá. Neprešla žiadnou genetickou úpravou, modifikáciou ani kultiváciou, čím si zachovala veľké množstvo vitamínov, minerálov a živín. Oproti jej najbližšej príbuznej pšenice je nutrične bohatšia, čo znamená, že jej konzumáciou získate viac živín než konzumáciou rovnakého množstva pšenice.

Od minulosti po súčasnosť.
Začiatkom 12 – teho storočia sa špalda používala na rôzne zdravotné problémy – zlepšovala cirkuláciu krvi, svalom dodávala energiu a pozitívne vplývala aj na psychiku. V dnešnej dobe sa o tejto obilnine vie viac, vďaka čomu môžeme na pultoch nájsť viac a viac pečiva zo špaldy.

šplada

Bielkoviny –nájdete v nej najviac bielkovín zo všetkých obilnín – 17%.
Tuky –obsah tuku je len 2,5% a čo je lepšie, väčšia časť z nich sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
Vláknina – veľké množstvo vlákniny (viac než 8%) vám pomôže v boji s nadváhou. Vláknina v žalúdku zväčší objem a pocit sýtosti sa dostaví skôr. Naviac zlepší trávenie a prečistí tráviaci trakt.

Vitamíny B1, B2, B3– zlepšujú látkovú premenu cukrov a tukov na energiu, zaženú únavu a zlepšia chuť do jedla.
Lepok – látka v obilninách, pre ktorú sa celiatici vyhýbajú obilninám. Lepok v špalde má iné zloženie gluténu, vaďka čomu sú produkty z tejto plodiny pre niektorých celiatikov dobre znášanou obilninou.
Hormóny – obsahuje značné množstvo ženského hormónu estrogénu. Jeho zloženie je čisto prírodné vďaka čomu priaznivo ovplyvňuje niektoré typy hormonálnych nádorových ochorení.
Lepší spánok– ak si zrniečkami špaldy naplníte vankúš na ktorom spíte pomôže vám zbaviť sa bolesti hlavy, krčnej chrbtice a chorôb dutín.