Navštívte krajinu ruží


Pamätáte si na drevené flakóniky s ružičkou na obale a nesmierne výraznou vôňou? Bola to ružová voda. Niekedy ste ju mohli nájsť takmer v každej domácnosti. Dnes sa na trhu objavuje o čosi menej. Jej domovinou je Bulharsko.

růže
 
Ružové údolie, niekedy nazývané i Údolie ruží, sa nachádza v strednom Bulharsku na južnom svahu pohoria Stara Planina. Je dlhé viac ako 120 kilometrov a práve tu sa pestuje špeciálny druh ruží, z ktorých sa vyrába slávna ružová voda.
V skutočnosti sa najprv ručne zbierajú lupene, z ktorých sa destiluje olej. Ten je následne pridávaný do kozmetiky, či parfumov.

lístky
 
Ružová voda má mnoho využití. Pomáha napríklad pri bolestiach hrdla, akné a ekzémoch. Čistí pleť a bojuje proti vzniku vrások. Pár kvapiek oleja nanesených na spánky, dokáže úplne odstrániť bolesť hlavy. Ružová voda je zároveň najviac používanou súčasťou parfumov.
 
Prečo práve Bulharsko a toto konkrétne údolie? Je to kombinácia viacerých faktorov. Olej používaný na výrobu ružovej vody, je získavaný z ruže damascécnkej. Poznať ju môžete tiež pod názvom damašská ruža. Tá potrebuje pre svoj rast veľmi špecifické podmienky. Základom je silná ranná rosa, dlhá jar a neskorý nástup zimy. Ružové údolie spĺňa všetky tieto podmienky.
 
Z Bulharska pochádza 70 percent celosvetovej produkcie. Ročne pritom z tejto krajiny do sveta odíde približne tona oleja. Pre lepšiu predstavu vám pomôže informácia, že na výrobu jedného kila tohto produktu sú potrebné takmer štyri kilá lupienkov.

květiny
 
Ak by ste sa rozhodli údolie navštíviť, urobte tak v máji, alebo júni. Práve vtedy ruže kvitnú naplno. Okrem toho máte možnosť zažiť takzvané oslavy ruží priamo na poliach. Verte, že to naozaj stojí za to. Dedinčania spievajú a tancujú vo svojich tradičných krojoch, pričom oslavujú ich ruže. V tomto období môžete na vlastné oči vidieť i zber samotných  lupienkov. Ten sa odohráva výlučne holými rukami. Lupene totiž musia byť dokonale nepoškodené. Okrem miestnych, do Bulharska v tomto čase prichádzajú i stovky brigádnikov zo všetkých kútov sveta.