Osvetlenie ako sa patrí

A keď máme mať v byte osvetlenie ako sa patrí, tak by sme už vopred projektanta mali informovať, čo kde plánuje urobiť, ktorá časť bytu je pre aký účel využívaná, v ktorej izbe budeme chcieť iné ako stropné svietidlá. Zvlášť vtedy, ak plánujeme svietidlá umiestnené v podlahe. Asi ťažko by sa veru robili dodatočne. Ale len málokto je natoľko dôsledný, že rozmýšľa aj nad umiestnením svetiel, zásuviek, vypínačov.

lustr

  • Byt predsa má slúžiť nám! Toto musíme mať na zreteli, aby sme sa v svojom kráľovstve dobre cítili. O to nám má ísť! A musíme myslieť nielen na najbližšie dni, ale aj do budúcna. Projektant by Vám mal vytvoriť projekt elektroinštalácie aj s rezervou. Musí teda vedieť, či bude chcieť iba klasické osvetlenie, alebo chcete mať dom vysvietený z každej aj vonkajšej strany, či plánujete aj bazén a okolo neho osvetlenie. Skrátka aká rezerva je v projekte okrem štandardnej potrebná.

  • Keď budete mať dobrú spoluprácu s projektantom, potom aj majstri, ktorí následne prídu do stavby ťahať elektroinštaláciu, budú mať uľahčenú prácu a vy pokoj od nich- nebudú totiž potrebovať od Vás doplňujúce informácie.

  • Veľmi dôležitým prínosom bude aj to, že po úplnom dokončení a skolaudovaní stavby budete presne vedieť, kde idú vodiče a káble, kde nemáte vŕtať a nič neumiestňovať na stenu.

karafa

  • Ak by ste to aj zabudli a o pár rokov by ste chceli niečo opravovať- stačí vytiahnuť svoj projekt a každý elektrikár si ho ľahko prečíta. Nebudete musieť hútať, či ste nechceli pri stavbe náhodou potiahnuť akýsi kábel krížom cez miestnosť. Všetko budete mať správne zakreslené aj o niekoľko desiatok rokov sa v tom všetci budete vedieť vyznať.

  • Svietidlá si veru vymeníte podľa aktuálneho trendu, podľa práve potrebných požiadaviek. Ale veru s káblami to nie je také jednoduché a Vy predsa chcete osvetlenie ako sa patrí.