Samota = kľúč k šťastiu

Či už si introvert alebo extrovert, určitý čas osamote ti iste nezaškodí. Napríklad ľudia, ktorí čas radšej trávia sami so sebou – introverti, sa po pobyte v spoločnosti potrebujú dobyť novou energiou. Radi takto načerpajú nové sily na ďalší deň, aby vedeli podať čo najlepší výkon. Iní ľudia zase trávenie času v spoločnosti vyhľadávajú – sú extroverti. V prítomnosti ľudí sa vo všeobecnosti necítia zle a nepotrebujú sa špeciálne potom regenerovať. No na druhej strane príde do ich života raz za čas také obdobie, kedy sa majú chuť úplne odstrihnúť od všetkých kamarátov, odhlásiť sa zo sociálnych sietí a sedieť len doma.

poslech hudby

Výhod samoty je naozaj veľmi veľa. Všetci potrebujeme nejaký čas pre seba, aby sme si utriedili myšlienky, nápady, priority. Veď ako by vyzeral svet, ak by sa ľudia púšťali do všetkého bez premýšľania a bezhlavo tvorili. Dôležitým bodom v živote je aj poznať samého seba a mať rád samého seba, pretože ak nepoznáte samého seba, tak ani nemôžete mať radi niekoho iného. Rovnako ak sa budete mať radi a budete si užívať vašu samotu, omnoho viac sa potom dokážete zabaviť v spoločnosti a mať pevnú pôdu pod nohami. Získate istotu, že ak by sa niečo pokazilo alebo vám nevyšlo, ste schopní to zvládnuť sami a nebyť závislí na iných. Vo chvíli kľudu, kedy nie sú okolo vás žiadni iní ľudia, dokážete robiť veci, ktoré naozaj sami chcete a nie ste nikým ani ničím ovplyvňovaní. V práci či v inom kolektíve často zažívame určitý tlak, ktorý nás núti rozhodnúť sa o niečom, čo naozaj nechceme. Výsledkom je mnohokrát to, že sa prikloníme k najpopulárnejšiemu názoru. Rovnako sa naučíte byť aj viac sami sebou.

meditace

Ak trávite čas o samote, nikto vás nesúdi, nepozoruje ani nekritizuje. Ste otvorení oveľa väčšej škále možností, o ktorých ani nemusíte vedieť. V neposlednom rade stihnete za tento čas veľa vecí. To je asi najhlavnejším dôvodom, prečo sme sami, ak chceme na niečom pracovať. Akýkoľvek cieľ si stanovíme, väčšinou ho dodržíme, pretože nás nemá kto vyrušovať.

Ak máte pocit, že samota vám už lezie hore krkom, začnite si klásť otázky. Primitívne otázky, nad ktorými sa bežne nezamýšľate. S istotou sa dá prísť na zaujímavé fakty a obohatí vám to váš všeobecný prehľad. Myslím, že takto dobre využitý čas niekedy nemáme ani v spoločnosti ľudí. Všetko je len o tom, ako viete s tým pracovať a čo od toho očakávate.