Základné pravidlá pre kvalitný spánok

Asi nám dáte za pravdu, že deň sa nemôže začať horšie ako keď sa zobudíte nedostatočne vyspatí. Únava sa s vami vlečie celý deň a na nič okrem kvaltného spánku nemáte náladu. Tomuto scenáru je najlepšie predísť. Každý z nás by preto mal mať určitú spánkovú hygienu a návyky ktoré mu zabezpečia dostatok kvalitného spánku. Spánok patrí medzi nevyhnutné fyziologické potreby bez ktorých by sme neprežili.

spánok

Základom podľa vedeckých štúdii je spať minimálne 8 hodín denne, dokonca bolo vedecky dokázané že ľudia čo tvrda že im stačí hodín spánku majú predispozície na neskoršie ochorenia a i keď si myslia že toľko spánku im stačí, nie je to pravda. Základom je 8 hodín. Ďalším faktorom kvalitného spánku je dostatočná tma podporujúca tvorbu spánkového hormónu, mali by sme sa preto vyhýbať ožarovaniu telefónom pred spaním v posteli, znižuje to našu potrebu spánku. Okrem toho samozrejme, nie je vhodné piť kávu pred spaním. Naopak, upokojujúci čaj ako napríklad medovkový alebo kamilkový nám navnadia správnu náladu a uvoľnenie vhodné na spánok. Okrem toho levanduľová silica nakvapkaná na vankúš na ktorom spíme navodzuje príjemnú upokojujúcu atmosféru ktorá nám pomáha zaspať. A na záver treba povedať, že najviac nám kvalitu spánku ovplyvňuje to kde spíme.

posteľ

Od dobrého matracu sa odvíja i stav v akom sa ráno prebudíme. Či sa cítime oddýchnutí alebo zlomení. Darmo budeme spať dostatok hodín ak ich spíme na nekvalitnom matraci. Latexové matrace predstavujú jednu z najkvalitnejších volieb na trhu. Latex je v tomto prípade spojený s kokosovými vláknami a pomocou tejto kombinácie je výrobca schopný dosiahnuť rôzne stupne tvrdosti matracu v závislosti od preferencii zákazníka. Dbajte preto nielen na dostatočne dlhý spánok ale aj na predspánkové rituály ktoré vám pomôžu uvoľniť sa a následne si správne vyberte matrac na ktorom spíte.