Ako správne ušetriť?

1. Pravidelne si odkladajte konštantnú čiastku peňazí – Odložte si napríklad mesačne 10 percent z vašej výplaty. Vyžiť sa dá rovnako dobre aj z tých zvyšných 90, časom určite zistíte, že vám to takisto stačí. Na odložené peniaze nesiahajte, v budúcnosti sa určite zídu.
2. Prestaňte si kupovať veci, ktoré sú dostupné zadarmo na internete –Jedná sa o noviny, časopisy alebo TV programy. Niekto si síce môže povedať, že čítanie z papiera je pohodlnejšie ako z obrazovky, no týmto spôsobom šetríte nie len peniazmi, ale aj životným prostredím.
3. Nekupujte si balené vody – Voda z vodovodu je zdravá a kvalitná, kupovanie vôd v obchode na domáce využitie sa dá prirovnať k vyhadzovaniu drobných von oknom.

investice

4. Prestaňte fajčiť – V porovnaní s pôžitkom z krabičky cigariet to za to naozaj nestojí, ak máte v pláne šetriť. Za cenu cigariet si za rok môžete dopriať celkom luxusnú dovolenku.
5. Doprajte odpočinok vášmu autu a peňaženke – Použite radšej bicykel, MHD alebo sa vydajte na cestu pešo. Budete sa cítiť lepšie, zdravšie a vaša peňaženka nebude zo dňa na deň ľahšou.
6. Šetrite energiou – Zhasínajte svetlá, televízor ak ho nepozeráte, pri nepoužívaní vypnite počítač.

pokladnička

7. Nakupujte online –Snáď každý tovar je na internete lacnejší ako na kamenných predajniach.
8. Telefonujte stručne – Faktúry od mobilných operátorov môžu byť tiež nepríjemnými. Ak voláte, volajte krátku dobu alebo využívajte sociálne siete.
9. Jazdite pomalšie – Spotreba pri nižšej rýchlosti môže byť oveľa nižšia.
10. Vyberajte peniaze iba zo svojho bankomatu – Znovu zbytočne vyhodené peniaze.
11. Pozor na nákupy – V obchode si kúpte len tie veci, ktoré ste si dopredu prichystali na zoznam, nič navyše. Určite sa vám v živote stalo, že ste sa vybrali do obchodu po chlieb a mlieko, no vrátili ste sa s plnými taškami. Chyba, ktorej sa treba vyhýbať.