Atrakcia či odlišnosť, to je v mestách forma zárobku

Podnikanie, respektíve ľudia vykonávajúci túto činnosť sa určite potešia, ak si ich podnik všimne čo najviac ľudí. Je tak veľká pravdepodobnosť, že do podniku niekto zavíta. Platí to obzvlášť pre podniky, ktoré ponúkajú posedenie, nápoje, jedlo, skrátka také sympatické reštaurácie. Tie sú náchylní navštíviť i cudzinci, ktorí sú v danom meste prvý krát, nevyznajú sa. Práve preto sa prevádzkovateľ jedine poteší, pokiaľ ľudskú pozornosť tiahne čosi, čo sa nachádza práve pri mieste, kde je jeho prevádzka.

tramvaj

•         Pokiaľ by ste išli do Kosova, to „čosi“ tu nájdete. Nie je to predmet, vec, ale človek.
A nie obyčajný! Obyčajný by predsa nikoho vážnejšie nezaujal, aspoň nie na prvý pohľad. Tento človek, o ktorom je reč, si myslí, že je reinkarnovaný Adolf Hitler! A pokiaľ by ste ho videli na vlastné oči, možno by ste mu aj uverili. Dlhý čierny kabát, v ruke drzí knihu „Mein Kampf“/ kniha, ktorej autorom je skutočný Adolf Hitler a vo veľa krajinách je zakázaná/, samozrejme nechybajú zastrihnuté fúziky, no a pečlivo učesaná dlhšia ofina čiernej farby.

•         Pokiaľ by sa takýto človek prechádzal dnes po Nemecku, mal by z toho obrovské problémy, vlastne takisto aj v iných krajinách, Slovensko či Česko nevynímajúc.

Lenže tento človek sa nachádza v Kosove, kde sú podobné veci legálne, respektíve nie sú trestné. „Reinkarnovaný Adolf Hitler“ je tam relatívne obľúbený. Je takou atrakciou, pri ktorej sa turisti radi pristavia, porozprávajú sa s ním, spravia foto, no a od každého takéhoto nového priateľa si „Adolf Hitler“ vypýta 70 Euro. Dobre s ním vychádzajú i podnikatelia, ktorí v okolí majú svoje reštaurácie či bary, no a to z dôvodov, ktoré som uviedol na začiatku článku. Táto atrakcia priťahuje najmä turistov a „Adolf“ ich vedie k miestu, kde sú dotyčné podniky. Takto sa ten človek stará určitou mierou o biznis a privyrába si.

karikatura

•         Avšak sám seba nepovažuje za atrakciu, skutočne sa cíti byť stelesnením muža, za ktorého sa vydáva.
V Anglicku, konkrétnejšie v Londýne, si podobnou cestou zasa privyrábajú punkeri so svojimi zafarbenými a špicatými účesmi a viditeľnou odlišným imidžom.