Volíme srdcom alebo rozumom?

   S politickými témami sa dnes už asi stretávame všetci. Či už v televízii, alebo na sociálnych sieťach. Politici rôznych politických strán nám „spestrujú“ naše životy veľmi pravidelne. Dokonca aj pri debatách s priateľmi alebo kolegami v práci sú politici a ich strany vďačnými témami neformálnych debát. V dnešných pandemických časoch sú tieto rozhovory často aj zárodkami mnohých konfliktov a nečakaných rozchodov s dávnymi priateľmi. V skutočnosti tieto dnešné debaty iba odhalili rozdiely medzi ľuďmi, ktoré tu vždy boli, len sme ich prehliadali. Alebo sme sa tvárili, že ich nevidíme, aj keď kdesi vo vnútri sme tie priepasti v názoroch vždy podvedome cítili.

rozhodovanie sa

   Pri častých politických reláciách v televízii alebo dnes už často aj na internete zisťujeme, že sú nám veľmi málo sympatickí, vlastne veľmi nesympatickí asi všetci. Dokonca k väčšine politikov pociťujeme až nevídaný odpor. No ak príde čas volieb,  musíme sa rozhodnúť. Aj najväčší ignoranti volieb pociťujú potrebu ísť voliť. Však čo ak práve môj hlas rozhodne? A vtedy prichádza čas, kedy si už musíme vybrať. Často aj menšie zlo. Je veľmi zaujímavé, že politické strany kladú maximálny dôraz na svoje predvolebné programy. No rozhoduje sa bežný volič naozaj na základe programu konkrétnej politickej strany? Väčšina voličov by odpovedala, že určite nie, a dokonca ani žiaden program nikdy nečítali. To, čo asi voličov priťahuje k zvoleniu konkrétnej strany je dnes jej líder. Osobnosť , sympatie a charizma lídra politickej strany sú dnes pre väčšinu voličov najväčším magnetom pri rozhodovaní sa, koho pôjdu voliť.

voľby

   A ešte jedna vec je dnes na jednom z popredných miest pri rozhodovaní sa. Volíme často podľa toho, ktorý politik nám je najviac nesympatický, ktorý nám najviac leží v žalúdku. A volíme presne jeho najväčšieho nepriateľa v politickom ringu. Pritom si často neuvedomujeme, že aj nepriateľ môjho nepriateľa môže byť pekný darebák. No často to zistíme až po voľbách.